ludzie z pasją niezwykłe miejsca

Z wizytą w magicznym Dworzysku

8 stycznia, 2016

Jeszcze trzy lata temu było tylko ich ulubionym miejscem stałych niedzielnych spacerów i podobnie jak innym mieszkańcom Szczawna – Zdroju szkoda im było, że popularne i tętniące w przeszłości miejsce niszczeje i popada w ruinę. Nawet nie myśleli o tym, że wkrótce stanie się ono ich drugim domem, w którym będą realizować swoje pasje.

– Życiem rządzi przypadek – powiedział podczas naszej rozmowy, właściciel kompleksu „Dworzysko” w Szczawnie – Zdroju. Pan Ryszard i Pani Bożena Tomaszewscy to przesympatyczne, kochające się małżeństwo. Każde z nich przez ponad 20 lat pracowało w innych zawodach. Myśleli o przeprowadzce do Krakowa. Pan Ryszard tam pracował a Pani Bożena dosyć miała pustego, rodzinnego domu w Szczawnie – Zdroju. Ich synowie wyjechali na studia za granicę ale w połowie 2013 roku po ich ukończeniu postanowili, że wracają do Polski. To właśnie za namową synów i przyjaciół małżeństwo przypadkiem trafia na ostatni przetarg i kupuje kompleks Dworzysko. Od tej pory ich życie wywraca się do góry nogami.

Majątek ten przez lata był miejscem wielu ciekawych aktywności. W XIX wieku była tu ferma owiec, krów i kóz, dzięki którym prowadzone było (bardzo popularne wówczas) leczenie… serwatkami. Cieszyło się ono doskonałą opinią a kuracjusze z całej Europy zjeżdżali się do Szczawna aby poddawać się tej terapii. W połowie XIX wieku z inicjatywy hrabiny Idy von Hochberg na terenie wybudowany został budynek w stylu szwajcarskim. Na cześć hrabiny nazwano go „Ida Hof” i pełnił wówczas rolę gospody – zajazdu. Po II Wojnie Światowej majątek został przejęty przez Państwo i przekształcono go w PGR o nazwie „Ida Dwór”. W latach siedemdziesiątych XX wieku obory zmienione zostały na stajnie, w których powstała filia słynnego Stada Ogierów Książ. W latach osiemdziesiątych w jednej ze stajni powstała restauracja Babinicz a kompleks nazwano „Dworzysko”. W owym czasie miejsce to tętniło życiem. Odwiedzało go wielu znamienitych gości, także zagranicznych, miłośników jeździectwa oraz kuracjuszy. Nagrywane były tu filmy i toczyło się życie towarzyskie. Jednak dobre dla Dworzyska czasy się skończyły i z biegiem lat kompleks zaczął tracić swój dawny majestat.

Państwo Tomaszewscy kupili Dworzysko w 2013 roku. Remont przerósł ich najśmielsze oczekiwania. Spodziewali się wielu prac ale to, co odkrywały mury budynków wraz z każdym uderzeniem młotka, ciągle ich zaskakiwało. Wkrótce po zakupie okazało się, że nici z kosmetycznych poprawek, trzeba zrobić generalny remont nie tylko budynków ale i terenu, łącznie z melioracją. Plan był ambitny a Pan Ryszard nie przyjmował do wiadomości, że może się nie udać. Tempo prac było zawrotne i rok po zakupie Dworzysko otworzyło drzwi dla swoich pierwszych (i to w dodatku weselnych) gości. Wesele było tak udane, że goście ci, już jako małżeństwo, odwiedzają to miejsce do dzisiaj.

Obecnie w skład kompleksu wchodzi wspaniale funkcjonująca restauracja, serwująca najlepszą dziczyznę w kraju. Mieści się tu również historyczny Dwór Idy z 13 pokojami i kawiarnią. Tuż obok jest stadnina z krytą ujeżdżalnią, dużymi padokami i pastwiskami. Państwo Tomaszewscy przeprowadzili remont od A do Z, zostawili jednak całą historię, ducha tego miejsca i wyjątkowe przedmioty, które kryło Dworzysko. Biura Zarządu znajdują się w części budynku stajennego. Gdyby jedna ze ścian była przeszklona, mogliby zza biurek obserwować konie w boksach.

Teren jest urokliwy i ogromny. Równiny, piękne pola, skrawek lasu a wszystko okalają góry, w tym Góra Chełmiec, druga co do wielkości w Górach Wałbrzyskich i jednocześnie nieczynny wulkan. W biznes zaangażowana jest już prawie cała rodzina. Wszyscy oddali Dworzysku serca i to widać od pierwszego przekroczenia progu. W każdym zakątku czuć miłość do dobrego jedzenia, do natury, zwierząt i gościnność gospodarzy. Wystrój wnętrz zachwyca. Każdy detal wykonany jest z materiałów doskonałej jakości, jednak dech w piersiach zapiera spektakularny, miedziany okap w sali restauracji Babinicz.

Ciągle się rozwijają. W przyszłym roku, w budynku po dawnym spichlerzu powstanie browar restauracyjny, a założony nowy ogród i sad zapełni się drzewami owocowymi i ziołami, z których przyrządzane będą potrawy i przetwory. Wiele z nich, jak wędliny z dziczyzny, konfitury z owoców i nalewki robione na miejscu, już można kupić w Dworzyskowej Spiżarni. Mięso pochodzi z najlepszego możliwego źródła, czyli prosto z lasu. Pan Ryszard jest zapalonym myśliwym, dba o ekologiczność jego pochodzenia i nie uznaje w tej kwestii kompromisów. Dworzysko posiada własny skup i Zakład Rozbioru Dziczyzny.

Weekend w Dworzysku, to 2 dni rozpusty dla podniebienia, oczu i ciała. Po obfitym posiłku proponuję wsiąść na konia i pojechać w malowniczy teren, który jest na wyciągnięcie ręki. W Dworzysku znajduje się „drzewko miłości”, pod którym można wziąć ślub! Wesele oczywiście do białego rana, w oparach domowych nalewek w restauracji Babinicz. Całe szczęście, że pokoje są tuż obok a górskie powietrze, w którym unosi się mgiełka historii i tajemnicy tego miejsca, działa lepiej niż mocna kawa.

 

Tereny Dworzyska:

 

 

Na tyłach budynków już rozpoczęły się prace nad założeniem sadu i ogrodu. Wkrótce powstaną tu ścieżki i miejsce na dwuosobowy stolik. Czy może być piękniejsze miejsce do zaręczyn?

 

Stajnia i okolice

 

Sala Balowa w Restauracji Babinicz

 

Sala Konna

 

 

Na ścianach wiszą oryginalne lampy z powozów konnych. Poniżej kafle z motywem przewodnim.

 

Sala Myśliwska. Uwagę przykuwa wspaniały żyrandol wykonany z porzuconych przez jelenie poroży.

 

Okap wieńczący miejsce, w którym odbywają się warsztaty kulinarne.

 

Z Sali Balowej można podziwiać pracę kucharzy. Jedna ze ścian między salą a kuchnią ma duży, przeszklony otwór. Na blatach sezonują się nalewki i przetwory.

 

Łazienki

 

Kawiarnia w Dworze Idy.

 

Z właścicielami Dworzyska na kawie. Historii związanych z tym miejscem można słuchać godzinami.

 

Strona Dworzyska: http://dworzysko.pl/

Profil na FB: https://www.facebook.com/Dworzysko-1405065053107623

Zobacz jeszcze to

Brak komentarzy

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.